Léto se blíží, pečujte o svou pokožku

Přidal: Přidáno: 3. 6. 2018 23:10:31

03 Červen 2018

Jaro se nám chýlí ke svému závěru a pomalu nám začínají letní dny, kdy je velmi důležité se chránit před slunečními paprsky.

Zvolte si proto správný opalovací krém pro sebe i pro své děti. V současné době na trhu najdeme spousty opalovacích krémů, sprejů, mlék a olejů. Ale jak vybrat ten správný? V první řadě bychom si měli zjistit jaký jsme fototyp.

Každý z nás má v kůži určité množství kožního melaninu, který nás chrání proti UV záření. Roli v tom hrají genetické, geografické a přírodní podmínky. Fototyp vyjadřuje intenzitu pigmentace – přirozeného zbarvení kůže a je hodnocen podle toho, jak kůže reaguje na vystavení jarnímu či časně letnímu polednímu slunci. To záleží na pigmentaci kůže, barvě očí a vlasů. Obecně platí, čím světlejší kůže, vlasy a oči, tím je nižší číslo kožního fototypu a tím je pokožka citlivější vůči slunečnímu záření.

Fototypy rozdělujeme do 6 skupin:

Fototyp I

Jedná se o nápadně světlou pleť, rezavé vlasy, světlé oči převážně modré a velké množství pih. Patří sem cca 2% populace. Při opalování se osoby prakticky vždy spálí, pokožka se opálí do ruda a kůže nezhnědne. Velmi rychle se spálí nos, uši, a dekolt. Doporučují se používat krémy s vysokým faktorem (SPF 50+) speciálně určené pro citlivou kůži. Doba opalování by měla být zhruba 5-10 minut.

     krasa.cz       

 

Fototyp II

Světlá pleť občas s pihami, světlé vlasy, modré, zelené či šedé oči. Patří sem cca 12% populace. Pokožka se často spálí, opálí se do ruda a málokdy zhnědne. V Čechách postačí faktor SPF 20-25, u moře SPF 30-40. Doporučená doba opalování 10-20 minut.

krasa.cz

Fototyp III

Nejčastější výskyt v populaci cca 78%. Jedná se o normální pokožku, světle hnědá pleť, hnědé až tmavé vlasy, hnědé oči. Lidé se dobře opalují, málokdy se spálí. Pokožka po opálení má většinou bronzovou barvu. V Čechách postačí faktor SPF 10-15, u moře SPF 20. Doporučená doba opalování 20-30 minut.

 

Fototyp IV

Patří sem osoby s tmavou pletí, velmi tmavé vlasy i oči. Jedná se cca o 8% populace. Pokožka téměř nikdy nezrudne a snadno zhnědne. V Čechách se doporučuje faktor SPF 5, u moře SPF 15-20. Doporučená doba opalování až 45 minut.

krasa.cz

Fototyp V

Velmi tmavá kůže, tmavé až černé vlasy a nikdy se nespálí. (kůže indiánů či arabské populace)

Fototyp VI

Nejtmavší typ, který se nikdy nespálí

Rovněž bychom si měli vzpomenout na svá mateřská znaménka, které bychom měli mazat vyšším faktorem než okolní kůži.

Důležité je i rozhodnout se, zda se budeme pouze slunit, nebo se i koupat, V případě koupání je vhodné vybrat si prostředky, které jsou voděodolné. S koupáním je potřeba počkat alespoň 20 minut, aby se krém vstřebal do pokožky.

Osoby s citlivou pletí by neměli používat chemické přípravky, které mohou vyvola alergickou reakci. Vhodné je použít přípravky s minerálním filtrem.

Pokud se nám již stane to, že se spálíme, neměli bychom to podceňovat. Postižené místo je nutné nejprve ochladit. Pak na postižené místo můžeme použít různé přípravky na zmírnění spálenin. Obvykle obsahují panthenol či výtažek z aloe vera.

prozdravi.cz

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info